10.03.2018 09:40

Маслото од рузмарин го спречува губењето на косата


Решението за коса е проблем со сериозно влијание врз самодовербата кај двата пола. На возраст од 50 години, околу 50% од жените и над 85% од мажите се соочуваат со одредена форма на губење на косата.

Кај мажите постои делумна ќелавост (алопеција) околу главата и на врвот на главата. За жените, проблемот е послаб, но поцелосен. Истражувањата покажаа дека маслото од рузмарин може да го успори проблемот и кај двата пола, без создавање на ризик од несакани ефекти кои се присутни при користење на некои медицински шампони и лекови.

Окелувањето на косата може да се должи на разлчини фактори. Главниот од нив кај мажите и кај поголем дел од жените е акумулација во телото на т.нар. дихидротестостерон. Овој производ помага на половиот хормон тестостерон, кој го има и кај двата пола, иако во различни количини. ж

Неговата улога во случајот се состои во спречување наспособноста на дихидротестостерон да се поврзува со специфични рецептори, кои му овозможуваат да го нападне и оштетува фоликулите на косата. Овој ефект на маслото од рузмарин е докажан по примена кај мажи и жени со различна форма на губење на косата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments