09.11.2017 23:43

Макрон до Трамп: Не правете од Иран нова Северна Кореја


Францускиот претседател Емануел Макрон во интревју за весникот „Тајм“ вели дека претседателот на САД, Доналд Трамп го предупредил дека излегување од нуклеарниот споразум со иран би можел од таа земја да направи нова Северна Кореја.

Двајцат алидери разговарале за Иран во октомври кога Макрон му образложил на Трамп поради што треба да се подржи учеството на САД во договорот:

– Реков: „Која е вашата друга опција? Што саката да предложите?“ Ако сакате да ги прекинете контактите со Иран по прашањето на нуклеарната активност, ќе создадете нова Северна Кореја. која е вашата опција? Да стартувате војна, да го нападнете Иран? Тоа би била лудост. Не можете повторно да преговарате со повеќе од 180 или 190 земји, рекол тој.

Како пишува „Тајм“, Макрон продолжил да му се обраќа на Трамп прашувајќи го кој е неговиот план Б.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments