12.02.2018 04:08

Македонски планинари загинаа на Кајмакчалан, нивните тела пронајдени во провалија од 30 метри (ВИДЕО)


Грчката спасувачка служба пронашла тела на двајца млади планинари 27-годишната Калина Велевска и 35-годишниот Александар Миновски од Скопје,  кои исчезнале на Кајмакчалан, највисокиот врв на планината Ниџе.

Пронајдени се во една клисура длабока 30 метри, на грчко македонската граница. Тие биле дел од групата 50 планинари од Скопје кои се упатиле кон Грција.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека случајот е пријавен во 15 часот по што биле активирани спасувачките служби.

– Две лица исчезнаа на стазата на планината Ниџе од грчка страна. Набргу по пријавата, телефоните на исчезнатите планинари се лоцирани на 100 метри на територијата на Македонија, соопштија од грчкото министерство.

Објавена е и видео снимка од извлекувањето на нивните тела.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments