14.03.2018 12:23

Кумановци претепани од нивните „несудени“ сватови


Утринава во 00.30 часот во Единицата за информации и команда Скопје, Д.Ш. (42) од Куманово пријавил дека на 13.03.2018 година околу 20.00 часот во населба Шуто Оризари, тој и неговото семејство биле физички нападнати од Б.Џ. (22) од Скопје и уште неколку непознати лица. Д.Ш. претходно договорил средба со Б.Џ., со кого претходно побегнала неговата ќерка Е.Ш. (19) информираат од Министерството за внатрешни работи.

Кога стигнал со неговото возило „Голф 3“ со кумановски регистарски ознаки, заедно со неговата сопруга З.Ш. (39), неговиот брат Ш.Ш. (40) и неговиот 17-годишен син, го забележале Б.Џ. со повеќе непознати лица. Тој веднаш почнал да го удира Д.Ш. со дрво и му нанел телесни повреди во пределот на главата и телото. Потоа се придружиле и другите лица кои физички ги нападнале сите лица во возилото “голф“, удирајќи ги со раце и нозе по главите и телата. Во еден момент Е.Ш. успеал да избега. Потоа Б.Џ. земал секира, но Ш.Ш., Д.Ш. и З.Ш. побегнале.

Во врска со овој настан, во Полициската станица Чаир, Р.А. (61) од Скопје пријавила дека околу 19.40 часот дошле лицата Б.Џ., Б.Д. (50) и Е.С. (27), сите од Скопје, и со секира и дрвена палка ја скршиле влезната врата и го нападнале нејзиниот внук Е.Ш.

Од страна на Итна медицинска помош Д.Ш., Ш.Ш. и З.Ш. биле пренесени во Градската општа болница „Св. Климент Охридски“, додека Е.Ш. бил однесен во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments