17.11.2017 03:20

Корисни и уникатни трикови со лимон, кои секој треба да ги знае


Кога ќе излупите кораа на некој плод од лимиун, собата веднаш се исполнува со свеж мирис. Жално е што мирисот брзо исчезнува – толку е убав и освежувачки!

Помага ли навистина за слабеењето водата со лимон?

Па, еве денес ви подготвивме одличен трик како да ги остраните непријатните миризби во кујната и да го исполните домот со убавмирис.

 

 

Овој трик ќе ги натера цитрусите (лимоните во нашиот случај) да ги ослободат максимално количество испарливите миризливи материи од кората и дебелиот дел.

Како да направите ароматизери со лимон?

Губење килограми со половина лимон на ден

Само зграбите еден сочен лимон и пресечете го на крст, без да го оштети долниот дел на кората. Потоа посипете великодушно со сол или сода – Voila! Останува само да се стави домашниот ароматизери во кујната, собата или во фрижидер.

 

 

Лимононот е широко познат по своите антибактериски својства и деликатната арома – но тоа ниту од далеку не се сите предности на овој прекрасен плод. Сок од лимон, се меша со течен сапун, ќе биде одлична алатка за чистење на шкафовете во кујната и фрижидерот по одмрзнувањето. Лимонската киселина ќе ја спаси плочата од маснотија и ќе дезинфицира


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments