11.03.2018 23:52

Кинезите тестираа воз кој не ги допира шините и лета со 350 километри на час (ВИДЕО)


Кинезите во Пекинг тестираа нов модел на воз кој развива брзина од 350 километри на час благодарение на магнетна левитација.

Кина прави парк за панди вреден 1,27 милијарди долари (ФОТО+ВИДЕО)

Кај таквото движење, не постои триење, возот не ги допира шините, туку „лебди“ по нив и затоа постигнува исклучително голема брзина.

Кина тргнува во војна со стриптизот на погреби (ВИДЕО)

Возот е долг 415 метри и влече 16 вагони, што е двојно повеќе од последниот модел. Возот е дизајниран и изграден во Кина, а тестираниот модел може да превезе до 1.100 патници одеднаш.

Полицијата во Кина носи очила за препознавање криминалци (ФОТО)

Овој воз има и далеку повеќе простор од енговиот претходник „Hexie“ и удобен е, а препознатливото трескање сведено е на минимум, пишуваат кинеските медиуми. Исто така, троши многу помалку енергија.

Мистериозен леден диск се појави во Кина (видео)

Кога ќе завршат сите тестирања, овој модел ќе добие дозвола за услуги во патничкиот превоз. Познато е дека одалеченоста од 30 километри ќе може да ја мине за шест минути.

Милиони магариња годишно се убиваат во Кина поради лек од традиционалната медицина

Тоа значи, на пример ако тргнете од Куманово до Скопје, патувањето би траело некаде околу седум минути.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments