18.05.2017 23:36

Како изгледа нуркањето помеѓу два континенти (видео)

loading...

Сакате да пливате измеѓу два континенти? Силфра е едно од ретките места во светот кое тоа го овозможува и е вистински доказ дека Земјата постојано не изненадува.

Оваа пукнатина во морето се наоѓа на Исланд и ги дели евроазиската и северноамериканската тектонска плошка кои се одалечуваат една од друга со брзина од два сантиметри за година и секои десетина години предизвикуваат земјотреси.

Ја снимаше девојка си додека плива, а тогаш под неа се појави ајкула (видео)

Нурнувањето во пукнатината за многу нуркачи е животен спектакл кој овозможува да допрете два различни континенти, а притоа студената кристално сина вода овозможува и спектакуларни призори затоа што видливоста е скоро 100 метри во секоја насока.

За кристално чистата вода е заслужен глечерот Лангјекул. Во сезона на топење на ледот водата проаѓа низ карпите и притоа додатно се филтрира. Неколку децении биле потребни за да водата дојде до овие пукнатини.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments