13.02.2018 08:51

Како да постигнете хармонија со 6 јапонски ритуали?


Сакате да го исчистите разумот, да го намалите нивото на стресот и да бидете во мирување? Свртете се кон традиционалните ритуали на јапонската култура.

Сите овие ритуали помагаат да се слушаме себе, да го одложиме безумниот секојдневен ритам и да уживаме во убавината на животот. Нијансите на овие ритуали, идеално, треба да се учат долги години. Но, ништо не ве спречува да ги совладате и да примените некои елементи, пишува Madame Figaro.

ОТОНАМАКИ

Овој метод на релаксација го имитира повивањето с пелени, но на возрасен човек. Измислен е од акушерки Нобуко Ватанабе. Ритуалот овозможува да се намалите напнатоста, како физички, така и психичкио. Целиот процес изгледа многу чудно – возрасни луѓе заземаат ембрионална поза им се завиткани во платно како бебе и се нишаат де на една страна, деу на друга, за да ги опуштат мускулите и да се почувствуваат безбедности. Според експертите, во таква ситуација човек се враќа во состојбата на бебето во утробата на мајка си и повторно чувствуваат хармонија.

Како да го направите?

Ви треба омошник. Легнете во центарот на простран кревет, преклопете го колената, приближете ги кон градите или стомакот и ги прифатете ги со рацете. Замолете го помошникот да ве “повие”, ако не сакате, можете да користите само лента која ги придржува колената. Затворете ги очите и почнете полека да се занишувате на едната и на другата страна. Не заборавајте да дишете длабоко. Правете ја вежбата 10-15 минути. Внимание – луѓе кои страдаат од клаустрофобични, можат да искусат непријатност.

Јапонски када

На почетокот бањите во Јапонија се градат до храмовите. Нивната основна идеја била очистување на разумот, не само на телото, како во Европа. Традиционалните јапонски кади се изработуваат од дрво. Водата се загрева до 42 степени. Таква температура помага за олабавувањена мускулите и остранување на токсините од телото. Ефектот на сетилно уживање се постигнува и преку употреба на различни етерични масла и цвеќиња. Во таква када туш, не користете го дури и откако сте се искапам, а не пред тоа.

Како да го направите?

Легнете во кадата. Додадете неколку капки мирисно масло по избор, можете да додадете сол за када, розови листови, сок од лимон или мандарина. Запалете миризливи свеќи и изгаснете го светлото.

Церемонијата КОДО

Кодо е уметноста на уживањето од мириси на смола на зимзелени дрвја. Научете да ги препознаете различните нијанси на мирисите на сандалово дрво, амбра, мошус, алоето и други, не е така едноставно. Кодо е едно од трите традиционални видови уметности во Јапонија, заедно со чајнат церемонија и икебаната.

Како да го направите?

Церемонијата претпоставува особен етикета. Не е потребно да се загледате во секоја мал детал, најважно е да одморате и да се зголеми чувството за мирисот. Потребни ви е темјан, миризливи свеќи и чаша со вода, од која да вдишувате и додаваат арома. Изберете го оној кој ви се допаѓа – кипарис, сандалово дрво, кедар, и да се релаксирате.

ШИАЦУ

Шиацу е древна масажнаа техника која се врши по посебен систем од точки и меридијани, за да биде откриена енергетскиот баланс во телото и тоа да се лекува. Освен од здравствен карактер, масажната терапија се применува и со цел превенција и профилакса на здравјето.

Како да го направите?

Овој масажа се практикува во многу клиники и центри за убавина. Секогаш избирајте ги оние за кои сте собрале доволно информации за да им верувате. Најдобро е да биде мајстор од Кина. Некои елементи можете да се обидете и дома сам.

Масирајте околу минута тилот со врвовите на прстите, за да го отстраните стекнатиот стрес. Потоа притиснете со свиткани во тупаници раце на рамената, за да го намалите уморот. И конечно – притиснете палецот меѓу веѓите – тоа помага да се релаксираат мускулите на лицето.

Чајна церемонија

Јапонците се “запознале” со чајот благодарение на будистичките монаси во крајот на IX век. Во сега постоечката церемонија се користи зелен чај, стрии на прав, на кој припишуваат целителни и тонизирачки својства. Процесот на неговото подготвување бара мирен и медитативна пристап. Ритуалот трае околу 45 минути.

Како да го направите?

Чајот се подготвува на два начина – силен (коча) и слаб (превретни). За првиот ви се потребни 4 г прашина кој се заливот со 50 мл вода. Слаб ви се потребни 2 г за запарвањее со 80 мл Вода. Чајот се прелива во сува и заграна чаша. Заливајте се со топла вода и се промешува со бамбус стап до целосно растворање.

Утринската гимнастика

При овој ритуал, за разлика од останатите не постои многувековен историја. Утринската гимнастика – или rajio taiso, се појавила во 1928 година и брзо стана популарна. Сега ја практикуваат во паркови, канцеларии и други јавни места. Вежбите овозможи да се задржи форма, за тонизирање на мускулите, подобрување на рамнотежата и за откажување на тензиите.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments