27.12.2016 05:45

Како да го избегнете грипот кој владее деновиве?

loading...

Водењето сметка за хигиената е многу важно затоа што таа е клучна за превенција на ширењето на вируси грип и настинка, особено во овие зимски денови.

Резултатите од новите истражувања на американските научници покажале дека повеќето од тамошните жители сметаат дека вакцините не им помагаат во превенцијата против грипот. Дури 42% грипот не го доживуваат како сериозна болест, а само лицата од третата доба спроведуваат адекватни мерки за превенција на грипот и настинката.

Овие чекори се неопходно да се следат во борбата против болестите:

  • Редовно миење на рацете.

  • Адекватна количина на сон.

  • Усвојување на здрави прехрамбени навики.

  • Земање на адекватни количини на витамини.

  • Избегнување на контакт со луѓе кои се болни, а ако вие сте болни, направете ги сите потребни мерки да не ги заразите оние од вашата околина.

  • Немојте да одите на работа, туку останете дома.

  • Покријте ги устата и носот додека кашлате.

  • Мијте ги рацете пред допир со работни површини.

  • Немојте да ги делите пешкирите и крпите со луѓето од вашето опкружување.

  • Одржувајте телесна хигиена и редовно чистете го просторот во кој престојувате.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments