12.03.2018 03:04

Кафето ефикасно ги ублажува подочниците


По една ноќ, лишени од соодветен сон, не е изненадување да се открие дека лицето е отечено, а ние имаме подочници. Во оваа состојба ние обично изгледаме безживотно, па дури и постари.

Сепак, не треба да очајуваме, бидејќи особено за овие случаи постои обид со кафе што може брзо да ја оживее кожата.

Кафето има многу намени, вклучително и заострување на нашиот ум и помагање на телесната тежина. И ако се користи правилно, тоа исто така може да помогне да порасне косата.

Сепак, козметичката употреба на кафе не завршува тука. Излезе дека можеме да се справиме со подуени очи.

 

 

Списанијата за убавина препорачуваат употреба на кеси за чаеви за подуени и уморни очи. Пред неколку години, кофеинските пијалоци се користат за да се ослободиме од подочниците и отеченото лице.

Идејата, сепак, не е да се пие, туку да се примени на очите некое време. Кофеинот има способност да ги релаксира крвните садови. Не е изненадувачки, постојат многу различни кофеини за очи на пазарот.

За да ги отстраните кесите под твоите очи, се што ви треба е лажичка мелено кафе и две лажици топла вода. Тие се мешаат додека не формираат паста. Тогаш се става под очите и се остава за 10-15 минути.

Бидејќи добиената мешавина е гранулирана, треба да се избегнува триење околу очите.

Причината е дека постои ризик дека нежна кожа во оваа област ќе се повреди.

Очите ќе се релаксираат за неколку минути и кожата ќе се освежи.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments