01.11.2017 02:23

Идентификуван напаѓачот од Њујорк: Сајфуло Саипов изврши масакар на Менхетен (фото+видео)


Најмалку осум лица се убиени, а 15 повредени во нападот на Менхетен, а напаѓачот е идентификуван како 29-годишен Сајфуло Саипов.

Саипов во САД ошол од Узбекистан во 2010 година и отогаш живее на Флорида. Нападот се третира како терористички.

Терористички напад во Њујорк: Осум загинати, неколку повредени (видео)

Саипов, како пренесуваат американските медиуми, извикувал „Алаху акбар“.

Напаѓачот првин со камион влетал на популарна велосипедска стаза на Долен Менхетен и тука удрил неколку пешаци и велосипедисти. Потоа на улицата „Чембрес“ се судрил со училишен автобус, каде се повредени двајца возрасни и две деца.

По судирот Саипов излегол од возилото носејќи во ркаа нешто што личело на пиштол, по што полицеаец го застрелал во стомакот.

На местото на инцидентот се пронајдени лажен пиштол и пејнтбол пиштол.

Американските медиуми објавија првични снимки на напаѓачот кој трча по улиците на Менхетен.

Според полицијата, Саипов најверојатно делувал сам.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments