08.02.2018 04:21

Грција ќе дозволи употреба на медицински канабис


Грција се подготвува да дозволи употреба на канабис во медицински цели преку амандмани кои наскоро ќе бидат поднесени во парламентот и тоа би требало да привлече инвестиции, изјавил помошникот на грчкиот министер за земјоделство Јанис Циронис.

Боксерот Мајк Тајсон ќе одгледува марихуана на имот од 16 хектари

– За неколку недели во парламентот ќе биде претставен амандман како законска рамка за одгледување канабис и производство на фармацевтски препарати на таа основа, што ќе отвори пат за нови инвестиции во Грција, рекол Циронис.

Напуштен град станува оаза на марихуаната: Се отвораат фарми за канабис, а ќе има и посебен производ (фото)

Се проценува дека тие инвестиции би можеле да донесат заработка помеѓуи 1,2 и две милијарди евра, додал заменикот.

Три мајки за прв пат пробуваат марихуана (видео)

Грчката влада минатата година под одредени услови дозволи увоз на некои медицински производи на база на канабис и одгледување индиски коноп во индустриски цели.

Оваа држава дозволи купување марихуана во аптека без рецепт!

Десетина земји во ЕУ веќе ја имаат легализирано медицинската марихуана.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments