18.05.2017 21:41

ГОДИНА ДЕНА АПСТИНИРАЛА: Еве што се променило во нејзиниот живот

loading...

Рема Заман има 33 години и испробала еден експеримент, немала секс година дена.

Беше недела. Не можев да чекорам после таков секс. Со првиот партнер, сексот во врската секогаш е забавно и посакувано искуство. Но, се случи да останам без секс четири месеци. Го живеев животот ден по ден и во еден момент сфатив дека изминале четири месеци од мојот последен однос. Се посветив на кариерата, приватниот живот, развојот на самата себе и одлучив дека е време да продолжам. Свесно одлучив тоа да биде на година дена – раскажува Заман.

Што се случува со телото кога подолго време немате секс?

Таа вели дека многу време трошела на врски, партнери, секс… Тврди дека скоро на секој партнер се обидела да му помогне да постигне самодоверба, го насочувала и потикнувала, му давала поддршка, била љуовница, мајка, сестра, пријателка, психолог… Сето тоа го сфатила со апстиненција.

Со својот експеримент сета своја енергија, знаење и способност ги трошела само на себе и својот развој.

Тоа ми даде друга перспектива за мене и моите квалитети. Сега сум посилна од било кога. Светот го гледам со свои, а не со туѓи очи. И чувството е сјајно – напишала Рема.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments