14.11.2017 00:56

Ген ни ја определува желбата да пиеме алкохол

loading...

Генот β-Klotho може да ни помогне да ја контролираме желбата да пиеме алкохол. Ова откритие дава пат на методи за лекување преку генетска интервенција или преку фармацевтски средства.

Научниците од Универзитетот во Тексас откриле дека желбата да пиеме алкохол е поврзана со варијанта на генот β-Klotho (KLB).

Работата во канцеларија води до алкохолизам!

Според нив овој ген кој ја условува нашата желба да посегнеме кон пивото или мохитото, се наоѓа кај 40% од населението.

Тие стигнале до овој заклучок откако ја следеле конзумацијата на алкохол кај 100 000 испитаници и ги  споредиле нивните ДНК со оние на полни трезвеници.

Парацетамол и алкохол – опасна комбинација

Научниците забележале дека кај луѓето кои имаат оваа опција на генот ß-Klotho, има тенденција тие самите да си го ограничат консумирањето алкохол.

Следниот чекор бил лабораториски обиди со глувци. Научниците го отстраниле од глодарите посочениот ген и потоа им го доставиле изборот да пијат вода или алкохол. Глувците без β-Klotho го избрале алкохолот и тоа во големи количини без да се ограничуваат.

Зошто ни се пушат цигари кога пиеме алкохол?

Истражувањето овозможува и подобро да се разбере улогата на ензимот FGF21, секретира во црниот дроб, кој ја регулира потрошувачката на алкохол на мозокот ниво. Научниците сметаат дека делата од генот KLB протеин игра важна улога во оската “мозокот-црн дроб” и за ослободување на ензимот FGF21.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments