27.10.2017 08:48

Facebook и WhatsApp повикани на состанок со европските заштитници на приватноста


Facebook и WhatsApp повторно ќе се најдат под лупа поради заштита на податоците на граѓаните, откако се обвинети за непочитување на законот на Европската унија.

Проблем предизвика планот WhatsApp да ги споделува подтоците за корисниците со компанијата Facebook во чија сопственост е популарната апликација за комуникација. Facebook го купи WhatsApp во 2014 година ветувајќи притоа дека апликацијата за размена на пораки и натаму ќе биде независна од социјалната мрежа.

Какви промени носи новиот WhatsApp?

Меѓутоа, во август минатата година, најавено е дека WhatsApp сепак ќе ги споделува податоците за своите корисници со Facebook наведувајќи ги како причина предлозите за пријатели и релеватните огласи.

Во тоа време тој потег жестоко беше критикуван, а многумина изразија сомнеж дека WhatsApp не добил од корисниците адекватна согласност за тоа.

Во писмото кое Работната група за заштита на податоците, член 29 ги собира заштитнитците на податоцит еи регулаторните тела на земјата од ЕУ при што тие упатиле писмо до директорот на WhatsApp Јан Коуму, каде стои дека информациите кои биле прикажани на корисниците се многу оскудни, па дека известувањето дека разјаснило дали личните податоци на корисниците ќе бидат споделени со Facebook.

Facebook тестира опција за препознавање лица за враќање на профилот

Освен тоа, Работната група во писмото до WhatsApp напишала дека бил оставен погрешен впечаток говорејќи на корисниците дека пполитиката за приавност е променета за да се оржуваат новите функции. проблемот за Работната група е и тоа што користењето на рпетходно потврденото поле за прифаќање нови услови не укажува на „недвосмислена согласност“. Освен тоа, WhatsApp има замерки и за тоа што не понудил доволно грануларна корисничка контрола за да остави простор корисниците да одлучат дали ќе ги споделат податоците.

И Facebook и WhatsApp се повикану на состанок со Работната група во ЕУ.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments