09.01.2017 11:17

Денес се празнува Свети Стефан

loading...

Православните христијани денеска, на третиот ден од Божик, го празнуваат свети архиѓакон и првомаченик Стефан, кој бил каменуван зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе. Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко…

Овој Стефан беше евреин, соработник на апостолите. Еден е од седумте ѓакони на ерусалимската црква. Со него почнува подвигот на мачениците, па во таа смисла и е наречен првомаченик. Пострада од Евреите во Синедрионот, откако во долга беседа им докажуваше дека тој Исус што тие го убија беше, навистина, помазаникот што го очекуваат, т.е. Христос. Расказот за него може да се прочита во новозаветната книга „Дела апостолски“. Во 415 година, неговите мошти се пронајдени на чудесен начин и сместени во Сионскиот храм во Ерусалим.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments