06.04.2015 07:45

Циклонска активност во Македонија – се очекуваат обилни врнежи

loading...

Територијата на Македонија денеска ќе потпадне под влијание на циклонот Викторија. Времето ќе биде променливо облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините снег.

Доцна попладне на повеќе места врнежите ќе се интензивираат, па наместа ќе наврнат над 30 л/м2, особено во западните и јужните предели.

Врнежите што следат на некои повисоки места ќе се менуваат од врнежи од снег во врнежи од дожд особено во утринските и претпладневните часови во западните делови од земјата, но и во понеделник кон крајот на денот и ноќта кон вторник.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments