АПОКАЛИПСА ВО ГРЦИЈА: Евакуирани и македонски туристи (фото+видео)

loading...

Катастрофални поплави се регистрирани во Грција изминатите неколку денови. Евакуирани се скоро сите летувалишта, а заглавени туристи насекаде низ државата.

 

 

Македонски туристи има во близина на селото Каламитци. На социјалните мрежи македонските туристи пишуваат дека Сарти и Торони се поплавени. Во меѓувреме се врши евакуација на туристи.

 

 

Македонските туристи се евакуирани, а од МНР известуваат дека немаат други пријави за помош, освен за едно семејство кое било на одмор во Торини и кое се обратило за помош во конзулатот во Солун.

 

 

Грчките медиуми јавија дека еден овчар починал откако бил погоден од гром во невремето што ја зафати Грција.

 

Summer Hail Storm in Metsovo as Greece is Hit by severe weathe…

BREAKING: Mainland Greece is hit by severe weather conditions. The phenomena are in full force moving south towards Athens. Meteorologists have warned that Greece will experience "rare phenomena we haven't seen before during the summer" starting on Sunday eve and throughout Monday. The video below, recorded live by Epirusgate shows an intense hail and rain storm that turns the streets of the Greek town of Metsovo into rivers. Stay alert!Read more here: http://greece.greekreporter.com/2017/07/16/greeks-bear-the-brunt-of-medusa-a-weather-phenomenon-video/

Geplaatst door Greek Reporter op zondag 16 juli 2017

 

Голем број автомобили биле однесени од надојдената вода, а нивните сопственици се евакуирани на повисоките места, во хотели и апартмани.

Geplaatst door Bojan Mađerčić op zondag 16 juli 2017

Интензивните врнежи што ја погодија цела Грција предизвикаа поплави на патиштата особено на патот Лариса-Кожани и Ситонија, вториот крак на Халкидики, каде што во Торони, Порто Куфо и Тристиника дошло до поплавување на паркирани возила и заглавување на десетина туристи. Овие лица информираат од македонското МНР, денеска биле евакуирани од грчките органи и меѓу нив нема македонски државјани.

Температурите се околу 15-от степен.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments