07.12.2017 02:12

Ако се прашувавте дали е попаметна мачката или кучето, еве го одговорот


Истражување на Универзитетот Вандербилт докажало многу интересен факт – дека кучињата се попаметни од мачките.

Имено, кучињата имаат повеќе кортикални неврони, задолжени за размислување, планирање и однесување, дури двојно повеќе од своите најголеми сопраници – мачките.

Исто така кучињата имаат 540 милиони неврони, додека мачките 250 милиони, докажало истражувањето.

– Нашите резултати покажуваат дека кучињата биолошкиимаат поголема можност да напрат многу покомплекси и пофлексибилни работи во својот живот од мачките. А сега конено имаме и доказ да тврдиме, дека мачките сепак не се попаметни од кучињата, рекол Херкулано – Хузел, еден од авторите на студијата.

Реакцијата на оваа куче на новиот цимер ќе ве насмее до солзи (видео)

Иако се „попаметни“ кучињата очигледно не навикнале да ги користат сите способности со кои располагаат, па така мачките и натаму доминираат на листата „најпаметни“.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments