06.05.2017 11:20

800 вооружани припадници на ОВК од Косово влегле во Македонија?


Српските служби за безбедност откриле дека околу 800 вооружани ветерани на озогласената ОВК или УЧК од Косово и Метохија влегла на територијата на Македонија, пишува „Вечерње новости“, а пренесува РТС.

Овој маневар, како пренесува листот, извршен е во два наврати, а според оперативните податоци, албанските екстремисти биле опремени со автоматски пушки.

Практично е применето истото сценарио кога своевремено беа подготвувани жаришка во јужната српска покраина, а оружје со запрежни возила и на коњи префрлувано од Албанија на Косово, пишува „Новости“ и додаваат дека на тој таен состанок е даден знак за агресивно оживување ан проектот „Голема Албанија“.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments