31.10.2017 22:38

4 интересни нешта за оргазмот


Кога се работи за оргазмот, сите го доживуваат на поинаков начин, но целта е иста  Прави да се чувствуваме одлично и го претставува најчудното чувство во светот.

1. Оргазам против главоболка

Доколку имате главоболка најдобриот начин да ја прекинете е да имате оргазам. Оргазмот има моќ да ја прекине болката по 10 минути откако ќе се доживее. Сето ова е поради лачење на хормонот окситоцин, за време на доживување на задоволството.

Поза во сексот која на жената и носи загарантиран оргазам

2. Превенција од канцер

Студиите покажуваат дека доколку маж има просечно 21 оргазам во текот на месецот, не треба воопшто да се грижи за заболување од канцер на простата. Експеримент направен врз 32.000 мажи покажува дека оние кои имале редовна ејкулација биле многу поотпорни на канцер за разлика од оние кои го правеле спротивното.

Место на кое ќе го доживеете најдобриот оргазам

3. Болка или задоволство

Дали сте забележале дека луѓето кои имаат болка и доживуваат оргазам ја имаат истата експресија на лицето? Тоа е поради фактот што се активираат истите ќелии во мозокот и при доживување оргазам и при чувствување на болка.

Ниту предигра, ниту оргазам: Ова е најдобриот дел од сексот

4. Не се потребни гениталиите

За да се доживее оргазам не се потребни само гениталиите. Многу студии докажале дека може да се доживее  оргазам и со допири по другите делови од телото. Имало примери кога жените доживувале оргазам за време на сесиите по јога, додека медитираат како и мажите кога биле стимулирани преку допири по брадавиците.

(idividi.com.mk)


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments